Kontakty

Hornoměcholupská 497
109 00
Praha 10 - Horní Měcholupy

Tel.: +420 267 712 905
Mobil: +420 602 417 540
Fax.: +420 267 710 711
E-mail: info@autosluzbygpo.cz

GEOMETRIE - G.P.O.1

Geometrie kol …. 6 důvodů proč je důležité správné nastavení geometrie !!

  1. Delší životnost pneumatik !
  2. Ochrana před nepravidelným opotřebením pneu !
  3. Lepší jízdní stabilita vozu !
  4. Celkově nižší opotřebení podvozku a mechanických součástí !
  5. Přesné a bezpečné řízení směru jízdy vozidla !
  6. Menší spotřeba paliva a ekonomičtější provoz vozu !

Tedy určitě platí, že při správném seřízení geometrie kol si ušetříte nemalé zbytečné výdaje za předčasně ojeté pneumatiky, zbytečné výměny čepů řízení, ramen, tlumičů pérování, zvýšenou spotřebu pohonných hmot  a pod., ale hlavně podstatně zvýšíte bezpečnost Vašeho vozidla a radost z jízdy.

geometrie.jpg

Je proto důležité, aby každý automobil měl správně seřízenou geometrii svých čtyř kol. Neseřízená kola budou zápasit s přirozeným pohybem automobilu a způsobovat problémy při řízení, únavu řidiče a předčasné či nerovnoměrné opotřebení pneumatik. I dnešní nová a poměrně spolehlivá vozidla se převážně pohybují po pozemních komunikacích a málokdo z nás řidičů občas netrefí nějaký ten výmol. Aby Vaše auto netrpělo předčasným opotřebením pneumatik a jízda z tohoto hlediska byla bezpečná, je třeba nejméně 1x až 2x ročně zkontrolovat a popřípadě seřídit geometrii náprav. Cena i té nejlevnější nové pneumatiky je mnohem vyšší než cena za seřízení geometrie. Co je výhodnější je zřejmé. Seřízení je nutné provést i po opravách náprav např. výměny čepů řízení, ramen, tlumičů pérování a dalších komponentů a právě naše autoopravna se specializuje na přesné seřizování geometrie kol (sbíhavost kol).

V nejzákladnější podobě znamená seřízení geometrie takové natočení kol, aby se kola odvalovala podél geometrické osy automobilu. U každého kola lze upravit několik úhlů (odklon, záklon a sbíhavost), jejichž hodnoty předepisuje výrobce.

Nejčastějšími příznaky automobilu se špatnou geometrií je nerovnoměrné nebo rychlé sjíždění pneumatik, případně "táhnutí" řízení do strany z přímého směru. Pokud zaznamenáte tento druh problémů, geometrie kol vašeho automobilu pravděpodobně není seřízena správně. V tom případě, vám doporučujeme nechat zkontrolovat geometrii u odborníka, který při kontrole a seřizování geometrie využívá moderní počítačové 3D zařízení jako náš Autoservis – G.P.O.
1
Nejlepší možností je kontrola a seřízení geometrie obou náprav. Náš technik nasadí měřicí přístroj na každé kolo a zkontroluje geometrii všech čtyř kol současně. Většina automobilů dnes umožňuje seřizovat geometrii i u zadní nápravy, ale i u těch ostatních napomůže kontrola geometrie zadní nápravy technikovi rozpoznat případné problémy s držením jízdní stopy zadní nápravy a kompenzovat je seřízením geometrie přední nápravy. Metoda kontroly a seřizování geometrie pouze přední nápravy, kdy se přední kola seřizují podle osy automobilu, je již zastaralá. V Autoservisu – G.P.O. používáme nejmodernější technologii pro nejpřesnější 3D seřízení geometrie, kdy změříme (přesné 3D laserové měření) a případně dle potřeby seřídíme přesnost geometrie náprav vozidla. Současně zjistíme stav seřízení jednotlivých částí přední a zadní nápravy vozidla. Kontrolu provádíme na testovacím 3D laserovém zařízení firmy John BEAN. Jedná se moderní laserové zařízení s indikací naměřených hodnot pomocí digitálních ukazatelů na obrazovce PC včetně prostorové grafiky. Naměřené hodnoty jsou porovnávány s hodnotami dodanými výrobci vozidel pro jednotlivé typy a jsou zákazníkovi uloženy do naší databáze pro pozdější porovnání a zkvalitnění dalších měření. Výstupem měření je protokol naměřených hodnot z tiskárny.